Psychoterapia w praktyce
Psychoterapię nazywa się niekiedy leczeniem poprzez rozmowę. Stwierdzenie to nie oddaje jednak pełnego zakresu tego, czym dokładnie zajmuje się psychoterapeuta podczas spotkania z pacjentem. Czym zatem jest psychoterapia i dlaczego taka terapia jest tak skuteczna? Aby dowiedzieć się tego,odwiedzamy Olsztyn.
Psychoterapia – co to jest?
Psychoterapia to metoda leczenia oraz wspomagania rozwoju ludzi, która polega na intencjonalnym oddziaływaniu na człowieka, jego psychikę, poprzez wykorzystanie technik oraz narzędzi psychologicznych. Opiera się ona na kontakcie klienta z psychoterapeutą, przy czym relacja ta zakłada relacje ujęte w ramy stosowanej metody psychoterapeutycznej. Taka rozmowa ma zatem charakter profesjonalny i nie może być przyrównana do zwyczajnej pogawędki przy kawie, ponieważ psychoterapeuta w trakcie spotkania wykorzystuje swoją wiedzę oraz umiejętności do tego, aby wspierać pacjenta dokonującego psychicznej zmiany. Ta z kolei może być wynikiem leczenia konkretnych, popartych diagnozą, zaburzeń, ale również rozwoju osobistego lub zwiększeniem swoich umiejętności emocjonalnych.
Psychoterapia nie może być charakteryzowana jako terapia jednorodna. Istnieje bowiem wiele szkół jej uprawiania, a każda z nich charakteryzuje się inną metodologią, zróżnicowanymi narzędziami i technikami wykorzystywanymi podczas spotkań.
Rozmowa, która leczy
Pytając terapeutów pracujących w mieście Olsztyn o to, na czym polega ich praca, można usłyszeć, iż ich głównym zadaniem jest słuchanie z zainteresowaniem. Wielu pacjentów odwiedzających gabinety psychoterapeutów to ludzie, których nikt nigdy nie wysłuchał, dlatego samo przebywanie z kimś, kto jest zainteresowany poznaniem ich posiada dobroczynne działanie. Psychoterapeuta, wykazując się empatią i zrozumieniem, przyjmuje człowieka takiego jakim on jest, wraz z jego niedoskonałościami oraz zaletami.
Tutaj jednak pojawia się pytanie o to, w jaki sposób rozmowa potrafi uleczyć. Zadaniem osoby prowadzącej terapia ma dotrzeć do sedna problemu poprzez zrozumienie kontekstu trudności i przyjrzenie mu się z różnych perspektyw. Dodatkowo terapeuta zastanawia się nad tym, czy kłopoty wynikają z sytuacji życiowej, w której znalazł się pacjent, czy są może wynikiem przyjętego sposobu myślenia i przeżywania. Psychoterapeuci starają się wczuć w analizowaną sytuację jednocześnie nie zapominając o takich istotnych okolicznościach jak: ważne wydarzenia z życia i innych przesłanek, które wpłynęły na rozwój danej osoby. Z kolei rozmowa terapeutyczna pozwala uświadomić sobie, z czego wynikają problemy, dostrzegać powtarzające się schematy działania lub myślenia, a także przekonania i umożliwia zmianę oraz jej kierunek.
Psychoterapia – dla kogo?
Osoby borykające się z życiowymi problemami często zastanawiają się, czy doświadczanie tych trudności to właśnie ten moment, w którym powinno się skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Warto wiedzieć, że przyjęcie pomocy specjalisty zaleca się w każdym momencie, w którym czujemy, że sytuacje życiowe przerastają nas na tyle, że nie jesteśmy sobie w stanie z nimi poradzić, a nasze własne rozwiązania i sposoby nie przynoszą zamierzonego efektu. Trzeba jednocześnie uświadomić sobie, że trudne momenty zdarzają się zawsze i stanowią nieodłączny element ludzkiego życia. Jednak nie musimy mierzyć się z nimi sami, a poszukiwanie pomocy ze strony psychoterapeuty nie jest niczym dziwnym lub niestosownym. Terapia odbywa się niemal w każdym mieście w kraju, Olszyn nie należy tutaj do wyjątków. W każdym ośrodku czeka doświadczony psychoterapeuta, którego zadaniem jest pomóc pacjentom w przezwyciężeniu kryzysów i odzyskaniu dobrego samopoczucia.